HomeSocal BlogginIn Loving MemorySportsSports Hall of FameNFLNBAMLBNHLNCAASocal Prep SportsUSMCTrainingCoachingAcademy AwardsGrammysMusicMerrie MonarchLava List

Horizontal Divider 26

Horizontal Divider 26

Pacific 10 Conference
Established 1959 Members 10

Sports 22 (11 men's, 11 women's)

Region - West Coast

USC         
Arizona St     
UCLA  
Stanford 
2011 *Conference will change to Pac-12 to include:  Colorado & Utah

Horizontal Divider 26

Mountain West
Established 1999
Members  9
Sports  14
Region  West United States
Utah 2011 Leave conference for Pac-10
BYU   2011 Leave conference for West Coast Conference in all sports except football - Independent
UNLV
2011 Conference will add Boise St, Fresno St and Nevada Reno

Horizontal Divider 26

Western Athletic Conference
Classification NCAA Division I FBS Established 1962 Members 9

Sports fielded 19 (8 men’s, 11 women’s)

Region Western United States

Boise St 2011 Leaving conference
Hawaii 2010 leaving conference for Mountain West in Football and the Big West in all other Sports
Fresno St 2011 Leaving conference

Horizontal Divider 26

Big Ten
Established 1896 Members 11 Sports fielded 25 (12 men's, 13 women's)

Region Midwestern United States

 

Penn St 
2011 Nebraska will join the conference.

Horizontal Divider 26

Big 12
Classification NCAA Division I FBS Established 1996 Members 12 Sports fielded 21 (10 men's, 11 women's)

Region Central United States

 

North
Kansas St     
Nebraska   2011 leaving conference
Colorado 2011 leaving conference
South
Texas     

Horizontal Divider 26

Atlantic Coast Conference

Classification NCAA Division I

Established 1953

Members 12

Sports fielded 20

Region East Coast

Atlantic
 
Coastal
Duke 

Horizontal Divider 26

Big East

Classification NCAA Division I FBS

Established 1979

Members 16 (full) 1 (associate)

National championships 24

Sports fielded 23 (10 men's, 13 women's)

Regions Northern US, Ohio River Valley, Midwest, Southeast US

 

Rutgers          
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DePaul
Men's Basketball (19-22)  

1943        1-1

1944                 (AA) George Mikan

                         (AA) Dick Triptow

1945                 (AA) George Mikan

1946                 (AA) George Mikan

1953        1-1

1956        0-1

1959        1-1

1960        1-1

1965        1-1

1976        1-1

1978        2-1     (AA) Dave Corzine

1979        3-1     Mark Aguirre All Tournament Team

                          Gary Garland All Tournament Team

1980        0-1     (AA) Mark Aguirre

1981        0-1     (AA) Mark Aguirre

1982        0-1     (AA) Terry Cummings

1984        1-1

1985        0-1

1986        2-1

1987        2-1     (AA) Dallas Comegys

1988        1-1

1989        1-1

1991        0-1

1992        0-1

2000        0-1

2004        1-1

 

Women's Basketball

1990        0-1

1991        0-1

1992        1-1

1993        0-1

1995        0-1

1997        0-1

2003        0-1

2004        1-1

2005        1-1

2006        2-1

2007        0-1

2008        0-1

 

Men’s Indoor Track & Field

1995        Dave Dopek           20.78       200-meter

 

Softball

1999 All Tournament

         Katy Carter, c

         Julie Luna, 3b

2000 All Tournament

          Shavaughne Desecki, of

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Georgetown (45-24)

1943        2-1

1975        0-1

1976        0-1

1979        0-1

1980        2-1

1981        0-1     (AA) Eric Floyd

1982        4-1     (AA) Eric Floyd All Tournament

                          Patrick Ewing All Tournament Team

1983        1-1    (AA) Patrick Ewing

1984        5-0   NCAA Champions         Coach John Thompson

                                                             (AA) Patrick Ewing MVP, All Tournament Team

                                                             Michael Graham All Tournament Team

1985        5-1     (AA) Patrick Ewing All Tournament Team

1986        1-1

1987        3-1     (AA) Reggie Williams

1988        1-1

1989        3-1     (AA) Charles Smith

1990        1-1     (AA) Alonzo Mourning

1991        1-1

1992        1-1     (AA) Alonzo Mourning

1994        1-1

1995        2-1

1996        3-1     (AA) Allen Iverson

1997        0-1

2001        2-1

2006        2-1

2007        4-1

2008        1-1     (AA) Roy Hibbert

 

Mens Cross Country

1952        Charles Capozzoli 19:36.7

 

Football

1926        (AA) Harry Connaughton G

 

Women's Basketball

1993         2-1

 

Men's Golf

1928        Maurice McCarthy – Individual Champion

1938        John Burke – Individual

 

Women's Outdoor Track & Field

1,500-Meter Run

1996        Miesha Marzell       04:17.9

 

Men’s Indoor Track & Field

1966        Richardo Urbina    01:51.9    800-yd

1982                                       09:46.0    distance medley relay

1985        Kevin King             07:51.5    3000-meter

1987        Michael Stahr         04:02.3    1-mile

1991                                       07:19.9    3200-meter

1992        Rich Kenah            01:47.4    800-meter

Womens Lacrosse

2001        Sheehan Stanwick

2001        Caitlin McLean

2001        Erin Elbe

2002        Melissa Biles

2002        Chandler Vicchio

2002        Erin Elbe

2004        Coco Stanwick

2004        Michi Ellers

Women’s Indoor Track & Field

1996        Joline Staeheli       04:37.0    1-mile

1997        distance medley relay           11:08.5   

1999        distance medley relay           11:10.2

Mens Lacrosse

1999        Scott Urick

Men’s Outdoor Track & Field

1972        Joe Lucas               3,000-meter Steeplechase

1990        John Trautmann    5,000-meter

1992        Steve Holman        1500-meter

1997        Bryan Woodward                  800-meter

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marquette (29-24)

Men's Basketball

1955        2-1

1959        1-1

1961        0-1

1968        1-1

1969        2-1

1971        1-1     (AA) Dean Meminger

1972        1-1     (AA) Jim Chones

1973        1-1

1974        4-1     Maurice Lucas All Tournament Team

1975        0-1

1976        2-1     (AA) Earl Tatum

1977        5-0   NCAA Champions     Coach Al McGuire

                                                         (AA) Butch Lee MVP All Tournament Team

                                                         Bo Ellis All tournament Team

                                                         Jerome Whitehead All Tournament Team

1978        0-1     (AA) Butch Lee

1979        1-1

1980        0-1     (AA) Sam Worthen

1982        1-1

1983        0-1

1993        0-1

1994        2-1

1996        1-1

1997        0-1

2002        0-1

2003        4-1     (AA) Dwayne Wade

2006        0-1

2007        0-1

2008        1-1

 

Women's Basketball

1994        0-1

1995        0-1

1997        1-1

1998        0-1

1999        0-1

2000        0-1

2004        1-1

2007        1-1

 

Football

1932      (AA) Arthur Krueger C

1936      (AA) Ray Buivid B

 

Men's Outdoor Track & Field

1927        Melvin Shimek       2mile

1932        Ralph Metcalfe       100-yd

1932        Ralph Metcalfe       200-meter

1933        Ralph Metcalfe       100-yd

1933        Ralph Metcalfe       220-yd

1934        Ralph Metcalfe       100-yd

1934        Ralph Metcalfe       220-yd

1986        Keith Hanson         10,000 meter

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Providence (13-15)
Men's Basketball
1932                 (AA) Allen Brachen
1960                 (AA) Len Wilkens

1964        0-1

1965        2-1

1966        0-1    (AA) Jim Walker

1967                 (AA) Jim Walker

1972        0-1

1973        3-1    (AA) Ernie DiGregorio All Tournament Team

1974        1-1    (AA) Marvin Barnes

1977        0-1

1978        0-1

1987        4-1

1989        0-1

1990        0-1

1991                (AA) Eric Murdoch

1994        0-1

1997        3-1

2001        0-1

2004        0-1    (AA) Ryan Gomes

 

Mens Cross Country

2000        Keith Kelly              30:14.5

 

Women’s Cross Country

1995        NCAA Champion   Ray Treacy

2004        Kim Smith               20:08.5

 

Women's Basketball

1986        0-1

1989        0-1

1990        1-1

1991        1-1

1992        0-1

 

Women's Outdoor Track & Field

1994        Amy Rudolph         04:18.0

5,000-Meter Run   

2004        Kim Smith               15:48.9

2006        Mary Cullen            16:01.4

 

Men’s Indoor Track & Field

1978        Gerard Deegan      08:41.4    2mile

1978        John Treacey        13:10.2    3-mile

1992        Andrew Keith         04:02.4    1-mile

1995        Mark Carroll           13:55.1    5000-meter

Women’s Indoor Track & Field

1992        Geraldine Hendricken          09:14.6    3000-meter

1994        Amy Rudolph         04:37.6    1-mile

1996        Marie McMahon     15:42.7    5000-meter

2004        Kim Smith               8:49.18R 3000-meter

2004        Kim Smith               15:14.18R               5000-meter

Men’s Hockey

1985        Chris Terreri  G     MVP

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

St John's (26-27)

Men's Basketball

1943                  (AA) Harry Boykoff

1951        1-1

1952        3-1    (AA) Bob Zawoluk All Tournament Team

                         Ron MacGilvray All Tournament Team

1959                 (AA) Alan Seiden

1960                 (AA) Tony Jackson

1961        0-1    (AA) Tony Jackson

1967        1-1    (AA) Sonny Dove

1968        0-1

1969        1-1

1973        0-1    (AA) Bill Schaeffer

1976        0-1

1977        0-1

1978        0-1

1979        3-1

1980        0-1     (AA) Reggie Carter

1982        1-1

1983        1-1

1984        0-1     (AA) Chris Mullin

1985        4-1     (AA) Chris Mullin

1986        1-1     (AA) Walter Berry

1987        1-1     (AA) Mark Jackson

1988        0-1

1990        1-1

1991        3-1

1992        0-1     (AA) Malik Sealy

1993        1-1

1998        0-1

1999        3-1

2000        1-1

2002        0-1

 

Women's Basketball

1983        0-1

1984        0-1

1985        0-1

1988        1-1

2006        1-1

 

Fencing

1942        Andre Deladrier     Men's Sabre

1997        Keeth Smart            Men's Sabre

1998        George Hentea      Men's Epee

1999        Alex Roylblat          Men's Epee

1999        Keeth Smart            Men's Sabre

2001        Ivan Lee                  Men's Sabre

2002        Arpad Horvath       Men's Epee

2002        Ivan Lee                  Men's Sabre

2004        Arpad Horvath       Men's Epee

2005        Sergey Isayenko   Men's Sabre

1995        Tina Loven             Women's Epee

1996        Nicole Dygert         Women's Epee

2001        Combined Team Champions               Yury Gelman

2001        Emese Takacs       Women's Epee

2006        Erzsebet Garay      Women's Foil

2008        Monika Golebiewski             Women's Foil

Men’s Outdoor Track & Field

1964        Tom Farrell            800-meter

1965        Tom Farrell            880-yd

Men’s Soccer        

1996        NCAA Champion     Dave Masur

2001        Jeff Matteo             

2001        Shalrie Joseph     

2003        Christopher Wingert

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Seton Hall (15-9)

Men's Basketball

1942                  (AA) Robert Davies

1953                  (AA) Walt Dukes

1988        1-1

1989        5-1    Gerald Green All Tournament Team

                         John Morton All Tournament Team

1991        3-1

1992        2-1

1993        1-1     (AA) Terry Dehere

1994        0-1

2000        2-1

2004        1-1

2006        0-1

 

Women's Basketball

1994       2-1

1995       1-1

 

Women's Outdoor Track & Field

400-Meter Dash

1994        Flirtisha Harris   51.65

1,600-Meter Relay

1994        Seton Hall      03:30.6

 

Women’s Indoor Track & Field

1994        Flirtisha Harris       52.11       400-meter

1994                                        03:34.7    1600-meter relay

 

Men’s Indoor Track & Field

1966        Herb Germann       02:12.9    1000-yd

1973                                       03:17.0    1-mile relay

1974                                       03:14.0    1-mile relay

1981                                       03:15.9    1-mile relay

Men’s Outdoor Track & Field

1987        Tracy Baskin          800-meter

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Villanova

Men's Baskeball (39-27)

1939        1-1

1949        0-1

1950                 (AA) Paul Arizin

1951        0-1

1955        1-1

1962        2-1

1964        1-1

1969        0-1     (AA) Howard Porter

1970        2-1

1971        4-1     (AA) Howard Porter MVP All Tournament Team

                          Hank Siemjontkowski All Tournament Team

1972        1-1

1978        2-1

1980        1-1

1981        1-1

1982        2-1

1983        2-1

1984        1-1

1985        6-0   NCAA Champions      Coach Rollie Massimino

                                                          Ed Pinckney MVP All Tournament Team

                                                          Harold Jensen All Tournament Team

                                                          Dwayne McClain All Tournament Team

                                                          Gary McLain All Tournament Team

1986        1-1

1987                  Shelly Pennefeather

1988        3-1

1990        0-1

1991        1-1

1995        0-1      (AA) Kerry Kittles

1996        1-1      (AA) Kerry Kittles

1997        1-1

1999        0-1

2001                  (AA) Michael Bradley

2005        2-1

2006        3-1    (AA) Randy Foye

2007        0-1

2008        2-1

 

Football

1971     (AA) Mike Siani DE

 

Men's Cross Country

1963        Victor Zwolak         19:35.0

1966        NCAA Champion   James Elliott

1967        NCAA Champion   James Elliott

1968        NCAA Champion   James Elliott

1970        NCAA Champion   James Elliott

 

Womens Cross Country

1989        NCAA Champion   Marty Stern

1989        Vicki Huber             15:59:86

1990        NCAA Champion   Marty Stern

1990        Sonia O'Sullivan    16:06

1991        NCAA Champion   Marty Stern

1991        Sonia O'Sullivan    16:30.3

1992        NCAA Champion   Marty Stern

1992        Carole Zajac          17:01:09

1993        NCAA Champion   Marty Stern

1993        Carole Zajac          16:40.3

1994        NCAA Champion   John Marshall

1994        Jennifer Rhines     16:31.2

1997        Carrie Tollefson    16:29

1998        NCAA Champion   Marcus O'Sullivan

Women's Basketball

1986        1-1

1987        0-1

1988        0-1

1989        0-1

2001        1-1

2002        1-1

2003        3-1

2004        1-1

 

Women's Outdoor Track & Field

1,500-Meter Run

1998        Carmen Douma      04:16.0

3,000-Meter Run   

1987        Vicki Huber             08:54.4

1988        Vicki Huber             8:47.35R

1989        Vicki Huber             09:07.0

1990        Sonia O'Sullivan    08:56.3

1991        Sonia O'Sullivan    08:56.7

1992        Nnenna Lynch       09:24.6

1999        Carrie Tollefson    09:26.5

5,000-Meter Run   

1994        Jen Rhines            16:21.6

1995        Jen Rhines            15:56.2

1996        Jen Rhines            16:05.9

1999        Carrie Tollefson    16:09.5

10,000-Meter Run

1993        Carole Zajac          34:18.1

1994        Carole Zajac          33:32.4

 

Men's Outdoor Track & Field

1948        Browning Ross     3,000-meter Steeplechase

1956        Ron Delany            1500-meter

1957        NCAA Champions     Coach James Elliott

1957        Ron Delany            1mile

1958        Ed Collymore         220-yd

1958        Ron Delany            880-yd

1958        Ron Delany            1mile

1961        Frank Budd            100-yd

1961        Frank Budd            220-yd

1962        Frank Budd            100-yd

1962        Pat Traynor            3,000-meter Steeplechase

1963        Vic Zwolak             3,000-meter Steeplechase

1964        Vic Zwolak             3,000-meter Steeplechase

1965        Earl Horner            200-meter

1966        David Patrick         1mile

1968        David Patrick         1500-meter

1968                                       1-mile relay

1969        Erv Hall                   120-yd hh

1969        Marty Liquori          1mile

1970        Larry James           440-yd

1970        Marty Liquori          1mile

1971        Marty Liquori          1mile

1975        Eamonn Coghlan 1mile

1976        Eamonn Coghlan 1500-meter

1978                                       1600-meter relay

1979        Don Paige              800-meter

1979        Don Paige              1500-meter

1979        Sydney Maree        5,000-meter

1980        Don Paige              800-meter

1980        Sydney Maree        1500-meter

1981        Sydney Maree        1500-meter

2008        Robert Curtis          5,000-meter

 

Women’s Indoor Track & Field

1984        Veronica McIntosh                02:06.8    800-meter

1987        Vicki Huber             09:06.4    3000-meter

1988        Vicki Huber             04:31.5    1-mile

1988        Vicki Huber             09:05.7    3000-meter

1989        Vicki Huber             08:55.3    3000-meter

1991        Sonia O'Sullivan    15:49.5    5000-meter

1995        Jen Rhines            15:41.1    5000-meter

1995        distance medley relay           11:12.0   

1997        Kristine Jost           09:14.1    3000-meter

1998        Carmen Douma      04:37.7    1-mile

1999        Carrie Tollefson    09:15.1    3000-meter

2000        Carman Douma      04:39.9    1-mile

2000        Carrie Tollefson    09:13.7    3000-meter

 

Men’s Indoor Track & Field

1967        Dave Patrick           01:48.9    800-yd

1968        NCAA Champions Coach Jim Elliott  

1968        Larry James           47.0R      440-yd

1968        Dave Patrick           01:52.0    800-yd

1968                                       03:14.4    1-mile relay

1968                                       09:49.5    distance medley relay

1969        Larry James           47.3         440-yd

1969        Frank Murphy        01:51.1    800-yd

1969        Erv Hall                   7              60-yd H

1969                                       09:45.8    distance medley relay

1970        Larry James           48.3         440-yd

1970                                       03:15.3    1-mile relay

1971        NCAA Champions Coach Jim Elliott  

1971        Marty Liquori          04:04.7    1-mile

1971        Marty Liquori          08:37.1    2mile

1973        Ken Schappert       01:50.4    800-yd

1974        John Harnett          08:33.6    2mile

1975        Eamonn Coghlan 04:02.0    1-mile

1976        Eamonn Coghlan 04:01.5    1-mile

1976        Mark Belger            02:07.3    1000-yd

1977        Mark Belger            1:49.17R 800-yd

1978        Mark Belger            01:49.1    800-yd

1978        Don Paige              02:07.9    1000-yd

1979        NCAA Champions Coach Jim Elliott  

1979                                       03:15.5    1-mile relay

1979        Anthony Tufariello                01:09.4    600-yd

1979        Don Paige              02:07.3    1000-yd

1980        Rodney Wilson     7.15         60-yd H

1980                                       9:42.22R distance medley relay

1980        Don Paige              2:05.80R 1000-yd

1981                                       09:47.2    distance medley relay

1983        Carlton Young       47.17       440-yd

1983        John Marshall       01:51.2    800-yd

1983                                       07:21.9    2-mile

1988                                       07:25.2    3200-meter

1990                                       07:19.9    3200-meter

2002        Adrian Blincoe       08:01.8    3000-meter

2002                                       09:31.0    distance medley relay

2003                                       09:29.1    distance medley relay

 

Women’s Swimming & Diving

1992        Lisa Flood                         02:11.8    200-Yard Breaststroke

1999        Madeleine Crippen           04:06.8    400-Yard Individual Medley

Mens Swimming & Diving

1963        Dick McDonough 01:57.3    200-Yard Butterfly

Horizontal Divider 26

South Eastern Conference

Classification NCAA Division I FBS

Established 1932

Members 12

Sports fielded 17 (8 men's, 9 women's)

Region Southeastern United States

 

East

 
West
Auburn  
Arkansas   

Horizontal Divider 26

Conference USA

Classification NCAA Division I FBS

Established 1995

Members 12 full-time, 3 part-time

Sports fielded 19 (9 men's, 10 women's)

Region Southern United States

 

East

 
West

Horizontal Divider 26

Mid-American

Classification NCAA Division I-A

Established 1946

Members 12

Sports fielded 23 (11 men's, 12 women's)

Region Primarily the Midwestern United States

 

East

 
West

Horizontal Divider 26

Horizontal Divider 26

America East Conference

Established 1979
Members 9
Sports 22 (11men's, 11 women's)  Region East Coast
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hartford

Women's Basketball

2002     0-1
2005     0-1
2006     1-1

2008     1-1
Women's Soccer
1992        Nancy Kramarz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Boston Terriers

Established 1839
Colors:  Scarlet & White
Football (College Hall of Fame)
1949-1952      Harry Aggains QB

1967-1969      Bruce Taylor CB
Women's Basketball
2003     0-1

Men's Outdoor Track & Field
1968 Dave Hemery    400-meter IH

1987        Dean Crowe           5,000-meter

Men's Hockey
1950        Ralph Bevins   G   MVP
1950        G-Ralph Bevins    
1950        F-Walt Anderson
1950        F-Jack Garrity
1960        Bob Marquis  F      MVP
1960        Barry Urbanski  G  MVP
1960        G-Barry Urbanski
1960        F-Bob Marquis      
1967        F-Jim Quinn          
1971        NCAA Champion   Jack Kelley
1971        Dan Brady  G         MVP
1971        G-Dan Brady
1971        D-Bob Brown
1971        F-Don Cahoon
1971        F-Steve Stirling
1972        NCAA Champion   Jack Kelley
1972        Tim Regan  G        MVP
1972        G-Tim Regan        
1972        D-Bob Brown
1972        D-Ric Jordan
1972        F-John Danby
1977        F-Rick Meagher
1977        F-Dave Silk
1978        NCAA Champion   Jack Parker
1978        Jack O'Callahan  D               MVP
1978        D-Dick Lamby
1978        D-Jack O'Callahan
1978        F-Mark Fidler
1978        F-Dave Silk
1991        F-Tony Amonte
1994        F-Mike Pomichter
1995        NCAA Champion   Jack Parker
1995        Chris O'Sullivan  F                MVP
1995        D-Kaj Linna
1995        F-Shawn Bates
1995        F-Chris O'Sullivan                
1997        D-Tom Poti

1997        F-Chris Drury
2008    NCAA Champions

Women’s Indoor Track & Field

1991        Jennifer Lanctot    04:35.6    1-mile

Men’s Indoor Track & Field

1984        Nick Saunders       7-5 1/4     High Jump

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Maine-OronoWomen's Basketball1995       0-11997       0-1

1998       0-1

1999       1-12000       0-1

2004       0-1

Men’s Hockey
1988        F-David Capuano
1991        F-Jean-Yves Roy
1993        NCAA Champion   Shawn Walsh
1993        Jim Montgomery  F               MVP
1993        G-Garth Snow
1993        D-Chris Imes
1993        F-Paul Kariya        
1995        G-Blair Allison
1995        D-Chris Imes
1995        F-Dan Shermerhorn             
1999        NCAA Champion   Shawn Walsh
1999        Alfie Michaud  G    MVP
1999        D-David Cullen
1999        F-Niko Dimitrakos
2002        D-Michael Schutte
2002        D-Peter Metcalf     
2002        F-Robert Liscak
2004        D-Prestin Ryan

2004        F-Dustin Penner

Skiing

1961        Charles Akers        69:17:00  Men's Cross Country

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maryland-Baltimore Coutny (UMBC)

Women's Basketball

2007      0-1

Women’s Indoor Track & Field

2002        Cleopatra Borel     17.50 (57-5)            Shot Put

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Albany

Mack Daughtry G 6-3 175  NBA 1970 1yr
Caldwell
Jones  C/F 6-11 217   NBA 1973-89  17yrs
Charles Jones F/C 6-9 215   NBA 1983-97  15yrs
Major Jones F 6-9 225   NBA 1979-84   6 yrs

Wil Jones 6-8 205   NBA 1969-77  9yrs
______________________________________________________________

NY St-Binghamton

Stony Brook

_______________________________________________________________________________

New Hampshire

Womens Lacrosse
1985        NCAA Champions Marisa Didio
1985        Sandy Vander-Heyden

1991        Kierstin Coppola

Womens Hockey

2006        F-Jennifer Hitchcock

Men’s Hockey
1999        D-Jayme Filipowicz              
1999        F-Jason Krog
1999        F-Mike Souza
2003        F-Nathan Martz     

2003        F-Steve Saviano

Skiing
1970        John Kendall         Men's Skimeister  
1971        Bruce Cunningham               424.9       Men's Nordic Combined      
1971        John Kendall         346.8       Men's Skimeister  
1972        Bruce Cunningham               427.7       Men's Nordic Combined      
1972        Kim Kendall            336.1       Men's Skimeister  

1973        Kim Kendall            336.45     Men's Skimeister

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vermont

Women's Basketball1992     0-1

1993     0-1

1994     0-1

2000     0-1

Men’s Hockey

1996      Martin St Louis F

Skiing                                    
1955        Larry Damon          54:10.2    Men's Cross Country           
1973        Bob Cochran         106.94     Men's Downhill     
1976        Stan Dunklee         42:11.7    Men's Cross Country           
1978        Kare Herje              NA           Men's Jumping     
1979        Chris Mikell            143.8       Men's Giant Slalom              
1979        Roger Holden        224.5       Men's Jumping     
1980        NCAA Champions Chip LaCasse       
1980        John Teague         130.67     Men's Giant Slalom              
1980        Pal Sjulstad            44:05.2    Men's Cross Country           
1981        Tor Melander         128.41     Men's Giant Slalom              
1981        Men's Cross Country Relay 16:37.8                   
1983        Tor Melander         02:00.0    Men's Giant Slalom              
1983        Beth Heiden           26:16.7    Women's Cross Country     
1983        Men's Cross Country Relay 74:56:00                 
1984        Andrew Shaw         02:32.8    Men's Giant Slalom              
1984        Women's Cross Country Relay           53:07.8                   
1985        Men's Cross Country Relay 25:57.7                   
1986        Gabriella Hamberg                01:20.0    Women's Slalom  
1986        Hanne Krogstad    32:30.8    Women's Cross Country     
1987        Women's Cross Country Relay           47:05.6                   
1988        Dean Keller            01:43.2    Men's Slalom        
1988        Gabriella Hamberg                01:26.0    Women's Slalom  
1988        Brenda White         27:12.9    Women's Cross Country     
1988        Women's Cross Country Relay           41:03:00                 
1989        NCAA Champions Chip LaCasse
1989        Sari Argillander     49:47.4    Women's Freestyle Cross Country 15-Kilometer              
1989        Sari Argillander     19:39.9    Women's Classical Cross Country 15-kilometer              
1989        Gabriella Hamberg   01:32.7 Women's Slalom  
1990        NCAA Champions Chip LaCasse
1990        Tim Miller               56:00.3    Men's Freestyle Cross Country 20-kilometer    
1990        Laura Wilson         52:16.0    Women's Freestyle Cross Country 15-Kilometer              
1990        Laura Wilson         16:34.0    Women's Classical Cross Country 15-kilometer              
1990        Einar Bohmer         01:52.2    Men's Giant Slalom
1991        Laura Wilson         15:09.6    Women's Freestyle Cross Country 5-Kilometer
1991        Laura Wilson         07:15.1    Women's Classical Cross Country 15-kilometer              
1991        Einar Bohmer         01:11.3    Men's Slalom        
1991        Keri Schlopy          01:27.6    Women's Giant Slalom        
1992        NCAA Champions Chip LaCasse
1992        Trond Nystad        57:17.6    Men's Classical Cross Country 20-Kilometer    
1992        Einar Bohmer         01:30.1    Men's Slalom        
1992        Sally Knight           02:09.6    Women's Giant Slalom        
1993        Gibson LaFountaine 01:41.5                Women's Slalom  
1994        NCAA Champions LaCasse
1994        Nina Hamilton        46:20.1    Women's Freestyle Cross Country 15-Kilometer              
1994        Gibson LaFountaine 01:36.8                Women's Slalom  
1996        Thorodd Bakken   28:02.5    Men's Freestyle Cross Country 10-kilometer    
1997        Thorodd Bakken   56:05.4    Men's Freestyle Cross Country 20-kilometer    
1997        Brandon Dyksterhouse        02:09.8    Men's Giant Slalom              
1998        Thorodd Bakken   52:40.6    Men's Freestyle Cross Country 20-kilometer    
1998        Thorodd Bakken   27:52.6    Men's Classical Cross Country 10-Kilometer    
1998        Thorodd Bakken   52:40.6    Men's Classical Cross Country 20-Kilometer    
1999        Ekaterina Ivanova                 15:17.9    Women's Freestyle Cross Country 5-Kilometer
2000        Matthew Knittle      02:21.3    Men's Giant Slalom              
2001        John Minahan       01:59.5    Men's Giant Slalom              
2001        Erica MacConnell  02:06.3    Women's Giant Slalom        
2003        Jamie Kingsbury    02:06.7    Women's Giant Slalom
2005        Greg Hardy            01:45.5    Men's Giant Slalom              

2005        Jamie Kingsbury    01:55.0    Women's Giant Slalom

Horizontal Divider 26

Atlantic 10 Conference        

Headquarters Philadelphia, Pennsylvania        

Classification NCAA Division I           

Established 1975  

Members 15 (14 full; 1 associate)        

Sports fielded 21

_______________________________________________________________________________

Dayton

Men's Basketball

All-Americans

1952        Don Meineke

1956        Bill Uhl

1966        Henry Finkel

1967        Don May All Tournament Team

1968        Don May

1979        Jim Paxson

_______________________________________________________________________________ 

Xavier    

Women's Basketball             

1993        0-1

1999        1-1

2000        0-1

2001        3-1

2003        0-1

2007        0-1

2008        0-1

Men's Basketball

2002      (AA) David West

2003      (AA) David West

 

Football

1968     (AA) John Shinners G

_______________________________________________________________________________

La Salle 

Women's Basketball             

1986        0-1

1988        0-1

1989        1-1

Men's Basketball

1953        (AA) Tom Gola

1954        (AA) Tom Gola MVP All Tournament Team

1954        Chuck Singley All Tournament Team

1955        (AA) Tom Gola All Tournament Team

1971        (AA) Ken Durrett

1980        (AA) Michael Brooks

1989        (AA) Lionel Simmons

1990        (AA) Lionel Simmons

Mens Swimming & Diving

1947        Joe Verdeur           02:16.8    200-Yard Butterfly

1948        Joe Verdeur           02:14.7    200-Yard Butterfly

1949        Joe Verdeur            01:30.8   150-Yard Individual Medley

1950        Joe Verdeur           01:31.2    150-Yard Individual Medley

_______________________________________________________________________________

Duquesne

Football

1936      (AA) Michael Basrak C

Men's Basketball

All Americans

1950        Charles Cooper

1954        Dick Ricketts

1955        Dick Ricketts

1955        Si Green

1956        Si Green

_______________________________________________________________________________

St Joseph's       

Women's Basketball             

1986        0-1

1987        1-1

1988        1-1

1989        1-1

1990        0-1     (AA) Dale Hodges

1994        0-1          

1995        0-1

1997        1-1

1999        1-1

2000        1-1

Men's Basketball

1943      (AA) George Senesky

1961      Jack Egan All Tournament Team

1966      (AA) Matt Goukas

2004      (AA) Jameer Nelson

Womens Outdoor T&F

1991        Donna Crumety     13.41 (44-0)w Triple Jump

_______________________________________________________________________________

Temple (see Major Independents)

_______________________________________________________________________________   

St. Bonaventure

Men's Basketball

1960      (AA) Tom Stith

1961      (AA) Tom Stith

1968      (AA) Bob Lanier

1969      (AA) Bob Lanier

1970      (AA) Bob Lanier

_______________________________________________________________________________          

Fordham               

Women's Basketball             

1994        0-1

Football

1936      (AA) Alex Wojciechowicz C

1937      (AA) Ed Franco T

1937      (AA) Alex Wojciechowicz C

Men's Basketball

1939      (AA) Bob Hassmiller

Men’s Indoor Track & Field

1973        07:31.5    2-mile

Men’s Outdoor Track & Field

1943        Joe Nowicki           880-yd

1955        Tom Courtney        880-yd

_______________________________________________________________________________

George Washington            

Women's Basketball             

1991        1-1

1992        1-1

1994        1-1

1995        2-1

1997        3-1     (AA) Tajama Abraham

1998        1-1

2000        1-1

2001        0-1

2003        1-1

2004        0-1

2005        1-1

2006        1-1

2007        2-1

2008        2-1

_______________________________________________________________________________

Massachusetts

Established 1821

Football (College Hall of Famers)      

1903-06  John "Jack" Hubbard Rb

1971-73  Freddie Scott Wr

All American

1965     Milt Morin DE

 

Women's Basketball             

1998         0-1
Men's Basketball
1995     (AA) Lou Roe
1996     (AA) Marcus Camby All Tournament Team

 

Women’s Soccer

1983        Overall MVP     Chris Taggert

1983        Nadia Komarowski

1993        Nicole Roberts

Womens Lacrosse

1982        NCAA Champions Pamela Hixon

1983        Rita Hubner

1983        Pam Moryl             

1983        Carol Progulske   

1984        Carol Progulski

Womens gymnastics

1992        Tammy Marshall    Vault

1993        Tammy Marshall    floor

Mens Lacrosse

2006        Jake Deane

2006        Sean Morris

2006        Jack Reid              

2006        Doc Schneider

Softball

1997 All Tournament

         Danielle Henderson, p

1992 All Tournament

         Holly Aprile, al

_______________________________________________________________________________

North Carolina-Charlotte                                     

Women's Basketball 

2003           0-1

_______________________________________________________________________________

Rhode Island                                    

Cross Country                                      

Men's Champion                                  

1941        Rhode Island                        

                                               

Men’s Individual Champion                                

1948        Robert Black                         

1949        Robert Black

 

Men's Basketball

1939      (AA) Chet Jaworski

1941      (AA) Stan Modzelewski

1942      (AA) Stan Modzelewski

1979      (AA) Sly Williams

Mens Cross Country

1941        NCAA Champion   Fred Tootell

1948        Robert Black          19:52.3

1949        Robert Black          20:25.7

Men’s Indoor Track & Field

1968        Bob Narcessian     65-5 3/4   35lb weight throw

Men’s Outdoor Track & Field

1948        Robert Black          10,000 meter

_______________________________________________________________________________

Richmond                                          

Women's Basketball                                             

1990        0-1                          

1991        0-1                          

2005        0-1

Football

1969        (AA) Walker Gillette WR

1978        (AA) Jeff Nixon RB

Men's Basketball

1975        (AA) Bob McCurdy

Men’s Indoor Track & Field

1982        07:24.5    2-mile

1983        Edwin Koech         02:08.6    1000-yd

_______________________________________________________________________________

St Louis

1948      (AA) Ed Macauley

1949      (AA) Ed Macauley

1959      (AA) Bob Ferry

Men’s Soccer                        

1959        NCAA Champion                   Bob Guelker

1960        NCAA Champion                   Bob Guelker

1960        Offensive MVP       Don Range

1960        Defensive MVP      John Klein

1962        NCAA Champion                   Bob Guelker

1962        Offensive MVP       Gerry Balassi

1962        Defensive MVP      Don Caresia

1963        NCAA Champion                   Bob Guelker

1965        NCAA Champion                   Bob Guelker

1965        Offensive MVP       Pat McBride

1965        Defensive MVP      Jack Gilsinn

1967        NCAA Champion                   Harry Keough

1969        NCAA Champion                   Harry Keough

1969        Offensive MVP       Al Trost

1969        Defensive MVP      Pat Leahy

1970        NCAA Champion                   Harry Keough

1971        Offensive MVP       Mike Seerey

1972        NCAA Champion                   Harry Keough

1972        Offensive MVP       Danny Counce

1973        NCAA Champion                   Harry Keough

1997        Tim Leonard

Horizontal Divider 26

Atlantic Sun Conference      

Established 1978  

Members 10           

Sports fielded 17 (8 men's, 9 women's)             

Region Southeastern United States   

Headquarters Macon, Georgia

 

Belmont

Women's Basketball             

2007     0-1

 

East Tennessee St    

Women's Basketball             

2008      0-1

Men's Basketball

1991      (AA) Keith Jennings

Women’s Indoor Track & Field

1988        Angela Baker         16.27 (53-4 1/2)      Shot Put              

Mens Cross Country

1972        Neil Cusack      28:23:00

 

Campbell              

Women's Basketball             

2000      0-1            

               

Gardner-Webb

 

Jacksonville

Men's Basketball

1970         (AA) Artis Gilmore All Tournament Team

1971         (AA) Artis Gilmore

Women’s Indoor Track & Field

2001        Monique Tubbs      7.29         60-meter

               

Stetson  

Women's Basketball             

2005     0-1             

               

Lipscomb              

Women's Basketball             

2004      0-1            

               

Mercer

Women's Basketball

1976     (AA) Cindy Brogdon

1993     (AA) Andrea Congreaves

Horizontal Divider 26

Big Sky Conference             

Classification NCAA Division I           

(Football Championship Subdivision)              

Established 1963  

Members 9             

Sports fielded 15 (7 men’s, 8 women’s)             

               

CSU-Sacramento  

     

Eastern Washington

Women's Basketball             

1987     0-1

 

Idaho St

Women's Basketball             

2007      0-1

Womens Outdoor T&F

1988        Amber Welty           1.92 (6-3.50)        High Jump

 

Montana

Women's Basketball             

1984        1-1

1986        1-1

1988        0-1

1989        1-1

1990        0-1

1991        0-1

1992        1-1      (AA) Shannon Cate

1994        1-1

1995        1-1

1997        0-1

1998        0-1

2000        0-1

2004        0-1

2005        0-1

2008        0-1

Men’s Indoor Track & Field

1993        David Morris          08:04.2    3000-meter

Men’s Outdoor Track & Field

1926        Arnold Gillette       2mile

1965        Doug Brown           3mile

1965        Doug Brown           6mile

Skiing

1960        Rudy Ruana           100          Men's Slalom

        

Montana St

Women's Basketball             

1993        0-1

Football

1966        (AA) Jan Stenerud K

Men's Basketball

1927        (AA) John Thompson

1928        (AA) John Thompson

1929        (AA) John Thompson

                (AA) Frank Ward

1930        (AA) John Thompson

                (AA) Frank Ward

Women’s Indoor Track & Field

2007        Elouise Rudy         4.30 (14-01.25)       Pole Vault

2008        Elouise Rudy         4.30 (14-01.25)       Pole Vault

Men’s Outdoor Track & Field

1990        Shannon Butler     10,000 meter

1991        Shannon Butler     5,000-meter

Skiing

1962        Tor Fageraas         193.51     Men's Nordic Combined      

1978        Dan Brelsford        83.13       Men's Slalom

 

Northern Arizona

Women's Basketball             

2006       0-1

Womens Outdoor T&F

1996        Anna Soderberg    59.52 (195-3)      Discus Throw

2004        Ida Nilsson            09:48.3       3,000-Meter Steeplechase

Women’s Indoor Track & Field
2003        Johanna Nilsson 04:32.4    1-mile

2005        Ida Nilsson            15:50.2    5000-meter

2006        Johanna Nilsson 04:37.8    1-mile

2006        Johanna Nilsson 09:06.6    3000-meter

Women’s Cross Country

1986        Angela Chalmers   16:55:49

2005        Johanna Nilsson     19:33.9

Men’s Indoor Track & Field

2007        Lopez Lomong      07:49.7    3000-meter

Men’s Outdoor Track & Field

2007        Lopez Lomong      1500-meter

      

Northern Colorado

Wrestling              

1961        Len Lordino

1962        Jack Flasche

       

Portland St

Wrestling              

1966        Rich Sanders

1967        Rich Sanders

Men's Basketball

1978      (AA) Freeman Williams

 

Weber St

Women's Basketball             

2002       0-1           

2003       0-1

Women’s Indoor Track & Field           

1989        Paula John             1.83 (6-0)                High Jump

Men’s Indoor Track & Field

2001        Charles Clinger          2.26 (7-5)           High Jump

Men’s Outdoor Track & Field

1984        Farley Gerber         3,000-meter Steeplechase

Horizontal Divider 26

Big South Conference         

Classification NCAA Division I-AA     

Established 1983  

Members 8             

Sports fielded 16 (8 men’s, 8 women’s)             

Headquarters Charlotte, North Carolina            

               

Birmingham-Southern College

Men’s Indoor Track & Field

1965        Theron Lewis         47.8         440-yd

1973        Rod Milburn           6.9R        60-yd H

 

Charleston Southern           

Coastal Carolina  

High Point             

               

North Carolina-Asheville     

Women's Basketball             

2007      0-1            

               

Liberty    

Mens Cross Country

2007        Josh McDougal     29:22.4

Women’s Indoor Track & Field

2002        Heather Sagan       04:38.5    1-mile

Women's Basketball             

1997        0-1

1998        0-1

1999        0-1

2000        0-1

2001        0-1

2002        0-1

2003        0-1

2004        0-1

2005        2-1

2006        0-1

2008        0-1

               

Radford 

Women's Basketball             

1994      0-1            

1995      0-1            

               

Virginia Military Institute (VMI)            

Winthrop

Horizontal Divider 26

Big West Conference                                           

Classification NCAA Division I                                           

Established 1969                                  

Members 8                                             

Sports fielded 17 (8 men's, 9 women's)                                             

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UC Davis                                               

Wrestling                                              

2007     Derek Moore       141                                               

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CSU-Bakersfield                                   

Wrestling                                              

1980        Joe Gonzales   118                              

1980        John Azevedo  126                              

1981        Dan Cuestas     126                              

1982        Dan Cuestas     126                              

1983        Adam Cuestas   118                              

1984        Jessie Reyes     142                             

1991        Paul Keysaw     190                               

1998        Stephen Neal     Hvy                            

1999        Stephen Neal     Hvy                            

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cal Poly St                                            

Wrestling                                              

1969     Tom Kline      191                                     

1976     Mark DiGirolamo    118

Womens Outdoor T&F

1982        Karin Smith            63.02 (206-9)R for old javelin Javelin Throw    

1998        Bianca Maran         3.80 (12-5.50) Pole Vault

1999        Paula Serrano        4.10 (13-5.25) Pole Vault    

2005        Sharon Day            1.93  (6-4)       High Jump

Men’s Indoor Track & Field

1971        Mohinder Gill        52-9 3/4   Triple Jump    

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CSU-Fullerton (CSUF)                                         

Baseball                                 

1975        0-2  CWS                               

1979        5-1NCAAChampionsW-Arkansas  2-1   Coach  Augie Garrido                       

                       MVP  Tony Hudson                                       

                       Tim Wallach    1B                           

1982        0-2  CWS    Mike Rubel         DH                          

1984        5-1NCAAChampionsW-Texas   3-1      Coach  Augie Garrido                        

                       MVP  John Fishel                                          

                       Todd Simmons               P                             

1988        2-2  CWS                                               

1990        0-2  CWS                                               

1992        4-2 NCAAChampionshipL-Pepperdine  3-2                     

                       Phil Nevin       3B                           

1994        2-2  CWS                                               

1995        4-0NCAAChampionsW-USC  11-5         Coach Augie Garrido                       

                       MVP  Mark Kotsay                                         

                       Ted Silva         P                             

1996               Mark Kotsay    OF                          

1999        1-2  CWS     Spencer Oborn                

2001        2-2  CWS     Kirk Saloos                      

2003        2-2  CWS                               

2004        5-1NCAAChampionsW-Texas  3-2    Coach George Horton                          

                       MVP  Jason Windsor  

                       Kurt Suzuk       C     

2006        2-2  CWS                               

                       Wes Roemer   P                             

                       Justin Turner  2B                           

2007        0-2  CWS

 

Football

1985        (AA) Mark Collins DB

 

Men's Basketball

1984        (AA) Leon Wood

      

Women's Basketball

1975                 (AA) Nancy Dunkle

1976                 (AA) Nancy Dunkle

1977                 (AA) Nancy Dunkle

1989        0-1                          

1991        1-1     (AA) Genia Miller

 

Womens gymnastics

1983        Julie Goewey         beam

 

Mens Gymnastics

1976        Sam Shaw              Vault

1987        Li Xiao Ping           Pommel Horse

 

Softball

1982   All-Tournament

          Janet Lloyd, 1b

          Pam Newton, 2b

          Jan Pierini, 3b

1983  All-Tournament

          Elise King, of

          Vera Bahr, of

          Susan LeFebvre, p

1985  All tournament

          Jo Ann Ferrieri, 3b

1986  NCAA Champions  W-Texas A&M  3-0  Judi Garman

          Robin Goodin, 1b

          Rina Foster, of

          Chenita Rogers, of

          Connie Clark, p

1987  All tournament

          Chenita Rogers, of

1995  All Tournament

          Julie Williams, ss

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CSU-Northridge (CSUN)                                     

Men's Volleyball                                   

1993        NCAA Championship  L-UCLA 3-0                     

                Axel Hager                            

                Ken Lynch                             

                Coley Kyman                        

                                               

Women’s Basketball                                             

1999        0-1

Womens Outdoor T&F

1991        Darcy Arreola         04:11.5       1,500-Meter Run

Mens Gymnastics

1966        Rusty Rock            Horizontal Bars

1967        Rich Grigsby         Horizontal Bars

1971        Pat Mahoney          Vault

Men’s Indoor Track & Field

2003        Jerrick Holmes      2.23 (7-3.75)           High Jump

2008        Reindell Cole         8.12 (26-07.75)       Long Jump

Softball

1994 All Tournament

         Shannon Jones, 3b

         Jen Fleming, of

         Beth Calcante, of

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UC Irvine (UCI)                                     

Women's Basketball                                             

1995       0-1

Men's Basketball

1981     (AA) Kevin McGee

1982     (AA) Kevin McGee                                           

                                               

Men's Volleyball                                   

2006        Jayson Jablonsky                

2007        NCAA Champions  W-Indiana-Purdue 3-0     Coach John Speraw                

                MVP Matt Webber                 

                Jayson Jablonsky                

                David Smith                          

                Brian Thornton                     

                                               

Men's Water Polo                                 

1970        NCAA Champions  W-UCLA 7-6 (3 OT)                             

1972        NCAA Championship  L-UCLA 10-5                   

1973        NCAA Championship  L-California 8-4                              

1974        NCAA Championship  L-California 7-6                              

1975        NCAA Championship  L-California 9-8                              

1977        NCAA Championship  L-California 8-6                              

                Gary Figueroa                                      

1982        NCAA Champions  W-Stanford 7-4                    

                Peter Campbell                                     

                John O'Brien                                        

1983        Jeff Campbell                                        

1985        NCAA Championship  L-Stanford 12-11 (2 OT)                                

                Jeff Campbell                                        

1989        NCAA Champions  W-California 9-8                  

                Dan Smoot

Men’s Outdoor Track & Field

1978        Steve Scott             1500-meter

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UC Riverside                                        

Women's Basketball                                             

2006       0-1                                           

2007       0-1                                           

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UC Santa Barbara (UCSB)                                   

Men's Water Polo                                 

1979        NCAA Champions  W-UCLA 11-3       Coach Peter Snyder                                              

                Greg Boyer                                           

                                               

Men's Volleyball                                   

1970        Tom Bonynge                       

1971        NCAA Championship  L-UCLA 3-0                     

                MVP Tim Bonynge                               

                Jorn Oulie                             

1972        David DeGroot                     

1974        NCAA Championship  L-UCLA 3-2                     

                Gerald Gregory                    

                David DeGroot                     

                Jon Roberts                          

1975        NCAA Championship  L-UCLA 3-1                     

                Jon Roberts                          

                Dave DeGroot                       

1988        NCAA Championship  L-USC 3-2                       

                David Rottman                      

                John Wallace                       

                                               

Women's Basketball                                             

1992        1-1                   

1993        1-1              

1997        0-1                          

1998        1-1             

1999        0-1                          

2000        0-1                          

2001        0-1                          

2002        1-1                   

2003        1-1       

2004        2-1         

2005        0-1                          

2008        0-1

Men’s Soccer

2004        Offensive MVP     Drew McAthy           

2004        Drew McAthy         

2004        Andy Iro

2004        Tony Lochhead    

2004        Dan Kennedy        

2006        NCAA Champions      Tim Vom Steeg

2006        Offensive MVP     Nick Perera             

2006        Defensive MVP     Andy Iro

Mens Swimming & Diving

1966        Don Roth               46.87       100-Yard Freestyle

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Long Beach St                                      

Men's Water Polo                                 

1981     NCAA Championship  L-Stanford 17-6                                 

                                               

Men's Volleyball                                   

1970        NCAA Championship  L-UCLA 3-0                     

                Dodger Parker                      

                Craig Foley                           

1973        NCAA Championship  L-San Diego St. 3-1                       

                Dodge Parker                       

                Miles Pabst                            

1990        NCAA Championship  L-USC 3-1

                Brent Hilliard           

                Mark Kerins                           

1991        NCAA Champions  W-USC 3-1                           

                MVP Brent Hilliard                

                Brett Winslow                       

                Jason Stimpfig                     

                Alan Knipe                            

                Matt Lyles                              

1999        NCAA Championship  L-BYU 3-0                       

                Chris Seiffert                         

                David Mckenzie                    

2004        NCAA Championship  L-BYU 3-2                       

                Tyler Hildebrand                  

                Scott Touzinsky                    

                Duncan Budinger                 

                                               

Women's Basketball

1981                   (AA) LaTaunya Pollard                     

1982        1-1               

1983        2-1      (AA) LaTaunya Pollard

1984        2-1               

1985        2-1      (AA) Kirsten Cummings 

1986        2-1      (AA) Cindy Brown

1987        3-1      (AA) Cindy Brown All Tournament Team                          

1988        3-1      (AA) Penny Toler All Tournament Team                           

1989        2-1      (AA) Penny Toler

1990        1-1      

1991        1-1           

1992        0-1

Men's Basketball

1972       (AA) Ed Ratleff

1973       (AA) Ed Ratleff

                                               

Women's Volleyball                                             

1989     NCAA Champions  W-Nebraska 3-0   Coach Brian Gimmillaro                                          

             Tara Cross                                               

             Sheri Sanders                                          

             Antoinette White                                      

1991     NCAA Championship  L-UCLA 3-2                                        

             Sabrina Hernandez                                 

             Danielle Scott                                          

             Christine Romero         

             Antoinette White     Co-MVP                                   

1993     NCAA Champions  W-Penn St 3-1    Coach Brian Gimmillaro                                           

             Nichelle Burton                                        

             Danielle Scott                                          

1998     NCAA Champions   W-Penn St 3-2   Coach Brian Gimmillaro                                           

             Misty May        Co-MVP                                           

             Benishe Dillard         

             Veronica Walls                                        

             Jessica Alvarado                                     

2001     NCAA Championship  L-Stanford 3-0                                   

             Tayyiba Haneef                                        

             Brittany Hochevar

Womens Field Hockey   

1979     AIAW Champions

Mens Gymnastics

1975        Yoichi Tomita        Parallel Bars

Men’s Indoor Track & Field

1976        Dwight Stones       7-2           High Jump

1977        Don Baird               17-4         Pole Vault

1997        Jason Hinkin         5.65 (18-6 1/2)        Pole Vault

Mens Swimming & Diving

1969        Hans Fassnacht    15:54.2    1,650-Yard Freestyle

1969        Hans Fassnacht    04:07.7    400-Yard Individual Medley

1970        Mitch Ivey               01:52.8    200-Yard Backstroke

1976        Tim Shaw               04:19.1    500-Yard Freestyle

1976        Tim Shaw               15:06.8    1,650-Yard Freestyle

1977        Tim Shaw               04:17.4    500-Yard Freestyle

1978        Robert Jackson     49.88       100-Yard Backstroke

1978        Greg Jagenburg    48.77       100-Yard Butterfly

1978        Greg Jagenburg    01:46.0    200-Yard Butterfly

Softball

1986 All Tournament

         Sue Trubovitz, c

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pacific                                    

Women's Volleyball                                             

1985  Pacific 3  Stanford 1       John Dunning                                   

1986  Pacific 3  Nebraska 0      John Dunning                                   

1990  UCLA 3  Pacific 0                                     

                                               

All Tournament Team                                           

1981        Jayne Gibson                       

1983        Jan Sanders                         

1985        Teri McGrath                         

1985        Elaina Oden                          

1986        Brooke Herrington                               

1986        Liz Hert                  

1986        Teri McGrath                         

1986        Elaina Oden                          

1990        Krissy Fifer                            

1999        Elsa Stegemenn

Horizontal Divider 26

Colonial Athletic Association                             

Classification NCAA Division I FCS                   

Established 1983                  

Members 12                           

Sports fielded 21 (10 men's, 11 women's)                         

Headquarters Richmond, Virginia                      

                               

Delaware                               

Women's Basketball                             

2001      0-1                            

2007      0-1

Womens Lacrosse

1983        NCAA Champions                 Janet Smith

1983        Karen Emas            MVP

1983        Anne Brooking

1983        Missy Meharg

1983        Linda Schmidt

1984        Karen Emas

1984        Missy Meharg

1984        Linda Schmidt

                               

Drexel                    

                               

George Mason                     

Men's Volleyball                   

1984     Ric Lucas

Women’s Soccer

1983        Offensive MVP     Lisa Gmitter

1983        Pam Baughman

1983        Sue Vlodicka         

1985        NCAA Champions Hank Leung

1985        Overall  MVP     Pam Baughman

1985        Defensive MVP     Betsy Drambour

1985        Kim Crabbe            

1985        Lisa Gmitter           

1986        Angela Barry

1986        Betsy Drambour

1986        Lisa Gmitter

1986        Kim Maslin

1993        Defensive MVP     Skye Eddy

1993        Christine Ho         

1993        Tammy Pearman

Womens Outdoor T&F

1992        Kim Saddic             34:39.9      10,000-Meter Run

1988        Nena Gage             6.62 (21-8.75)w       Long Jump

1991        Diane Guthrie        6.65 (21-10)w      Long Jump

1998        Angie Brown          6.59 (21-7.25)w    Long Jump

1994        Diane Guthrie        6,032        Heptathlon

1995        Diane Guthrie-Gresham       6,527R      Heptathlon

Women’s Indoor Track & Field

1988        Terri Dendy            52.57       400-meter

1991        Diane Guthrie        6.34 (20-9 3/4)        Long Jump

1995        Diane Guthrie-Gresham       6.61 (21-8 1/4)        Long Jump

Fencing                                 

1982        Alexander Flom     Men's Foil

Men’s Indoor Track & Field

1990        Istvan Bagyula       5.65 (18-6 1/2)        Pole Vault

1991        Tony Barton           2.30 (7-6 1/2)          High Jump

1991        Istvan Bagyula       5.81 (19-0 3/4)        Pole Vault

1992        Istvan Bagyula       5.60 (18-4 1/2)        Pole Vault

1996        NCAA Champions John Cook            

1996        Greg Haughton     45.87       400-meter

1996        Julius Achon          04:02.8    1-mile

1997        Julius Achon          03:59.8    1-mile

1997        09:32.3    distance medley relay

1999        Maurice Wignall    7.96 (26-1 1/2)        Long Jump

Men’s Outdoor Track & Field

1985        Abdi Bile                 1500-meter

1987        Abdi Bile                 1500-meter

1995        Greg Haughton        400-meter

                               

Georgia St                             

Women's Basketball                             

2001      0-1                            

2002      0-1                            

2003      0-1                            

                               

Hofstra                   

Wrestling                              

1977    Nick Gallo      126                     

                               

James Madison                    

Women's Basketball                             

1986        2-1

1987        1-1

1988        1-1

1989        1-1

1991        1-1

2007        0-1

Womens Lacrosse

2000        Jess Marion

2000        Alivian Coates

Womens Field Hockey

1994        NCAA Champions                 Christy Morgan

                               

North Carolina-Wilmington                

                               

Northeastern

Women's Basketball                             

1991         0-1                         

                               

Old Dominion                       

Women's Basketball

1978                 (AA) Nancy Lieberman

1979                 (AA) Nancy Lieberman

1980                 (AA) Nancy Lieberman

                         (AA) Inge Nissen

1981                 (AA) Anne Donovan

1982        1-1     

1983        3-1    (AA) Anne Donovan All Tournament Team  

1984        2-1  

1985        5-0     NCAA Champions     Coach Marianne Stanley                           

                          Tracy Claxton MVP All Tournament Team

                          (AA) Medina Dixon All Tournament Team                

1987        1-1     

1988        0-1          

1989        1-1

1992        0-1          

1993        1-1

1994        1-1

1995        0-1          

1997        5-1     NCAA Championship L-Tennessee 68-59              

                          (AA) Ticha Penicheiro All Tournament Team                 

                          (AA) Clarisse Machanguana All Tournament Team                                

                          Nyree Roberts All Tournament Team

1998        2-1     (AA) Ticha Penicheiro

1999        2-1

2000        2-1

2001        0-1          

2002        3-1

2003        0-1          

2004        0-1          

2005        0-1          

2006        0-1          

2007        0-1          

2008        2-1

Womens Field Hockey

1982        NCAA Champions Beth Anders

1983        NCAA Champions Beth Anders

1984        NCAA Champions Beth Anders

1988        NCAA Champions Beth Anders

1990        NCAA Champions Beth Anders

1991        NCAA Champions Beth Anders

1992        NCAA Champions Beth Anders

1998        NCAA Champions Beth Anders

2000        NCAA Champions Beth Anders

 

Towson

 

Virginia Commonwealth

 

William & Mary

Mens Gymnastics

1996        Scott McCall           Still Rings

2004        Ramon Jackson    Parallel Bars

Men’s Indoor Track & Field

1970        Howell Michael      04:03.1    1-mile

1974        Reggie Clark          01:52.2    800-yd

Men’s Tennis

1947        National Champions            

1947        Gardner Larned     Individual Champions

1948        National Champions            

1948        Fred Kovaleski and Bernard Bartzen  Doubles Champions

Horizontal Divider 26

Horizon League    

Established 1979  

Members 9             

Sports fielded 19 (9 men's, 10 women's)           

Headquarters Indianapolis, Indiana

 

Butler

Men's Outdoor Track & Field

1925        Glen Gray              220-yd

1925        Hermon Phillips       440-yd

1926        Hermon Phillips    440-yd

1927        Hermon Phillips    440-yd

1930        Joseph Sivak         1mile

Men's Basketball

1924        (AA) H. W. Middlesworth

1933        (AA) Frank Baird

Womens Outdoor T&F

2005        Victoria Mitchell     09:54.3       3,000-Meter Steeplechase

 

Cleveland St         

2008      0-1

Fencing                                 

1979        Carlos Songini      Men's Epee

 

Detroit Mercy

Men's Basketball

1939        (AA) Bob Calihan

1969        (AA) Spencer Haywood

Women's Basketball             

1997     0-1

Fencing                                 

1971        Tyrone Simmons   Men's Foil

1972        Tyrone Simmons   Men's Foil

1972        Men's Team Champions       Richard Perry

               

Illinois-Chicago   

               

Loyola-Ill               

Mens Cross Country

1962        Tom O'Hara            19:20.3

Men's Basketball

1939    (AA) Michael Novak

1963    (AA) Jerry Harkness

1963    Les Hunter All Tournament Team

1985    (AA) Alfredrick Hughes

               

Wisconsin-Green Bay         

Women's Basketball             

1994        0-1

1998        0-1

1999        0-1

2000        0-1

2002        0-1

2003        1-1

2004        0-1

2005        0-1

2007        1-1

               

Wisconsin-Milwaukee         

Women's Basketball             

2001        0-1          

2006        0-1          

               

Wright St               

               

Youngstown         

Women's Basketball             

1998     1-1             

2000     0-1

Horizontal Divider 26

Independent

Chicago St, Savannah St, Texas-Pan American, Utah Valley St

Horizontal Divider 26

Ivy League

Established: 1954

NCAA Division I FCS

Members 8

Sports fielded 33 (men's: 17; women's: 16)

Region Northeast

Headquarters Princeton, NJ

Website http://www.ivyleaguesports.com

Brown Brown Bears                             

Established 1764                  

Providence Rhode Island                   

Colors: Seal Brown, Cardinal Red & White                        

 

Football (College Hall of Famers)                      

1908-1911               Bill Sprackling Qb

1915-1916               Fritz Pollard Rb

1902        (AA) T. A. Barry B

1906        (AA) John W. Hayhew B

1909        (AA) Adrien E. Regnier E

1910        (AA) W. Earl Sprackling B

1912        (AA) George M. Crowther B

1916        (AA) Frederick "Fritz" Pollard B

1926        (AA) Roy E. Randall B

 

Men's Basketball

All-Americans

1935        Al Bonniwell

1940        Gus Broberg

1941        Gus Broberg

1942        George Munroe

1944        Audley Brindley

 

Women's Basketball                             

1994          0-1

 

Mens Hockey

1951        Don Whiston  G    MVP

1951        G-Don Whiston

 

Men’s Soccer

1975        Defensive MVP      Steve Ralbovsky

 

Men’s Tennis

1893        Malcolm Chace and C.R. Budlong      Doubles Champions

1893        Malcolm Chace      Individual Champions

 

Womens Hockey

2002        MVP Kristy Zamora  F

2002        F-Meredith Ostrander

2002        F-Kristy Zamora

 

Rowing

1997        Fours      07:24.5   

1999        NCAA Champions John Murphy        

1999        I Eights   06:46.9   

2000        NCAA Champions    John Murphy     

2000        I Eights   06:37.2   

2000        II Eights  06:48.4   

2002        NCAA Champions John Murphy        

2002        Fours      07:42.2   

2003        Fours      07:18.8   

2003        II Eights  06:35.0   

2004        NCAA Champions John Murphy        

2004        I Eights   06:32.9   

2004        II Eights  06:44.1   

2006        Fours      07:41.1   

2006        II Eights  06:48.8   

2007        NCAA Champions     John Murphy    

2008        NCAA Champions     John Murphy    

2008        I Eights   06:42.4

 

Men’s Indoor Track & Field

1989        Greg Whiteley       07:57.1    3000-meter

Mens Swimming & Diving

1944        Carl Paulson          02:28.3    200-Yard Butterfly

Men’s Tennis

1928        Julius Seligson      Individual Champions

Columbia Lions

Established 1754                  

New York, New York 

 

Football (College Hall of Famers)                      

1900-1901               (2x AA) Bill Morley Rb       

1901                        (AA) Harold Weekes Rb

1903                        (AA) Richard Smith RB          

1924                        (AA) Walter Koppisch Rb             

1931-1933               Cliff Montgomery Qb            

1936-1938               Sid Luckman Rb   

1942                        (AA) Paul Governali Rb

1942-1947               (AA) Bill Swiacki End

 

Men's Basketball - All Americans

1927        John Lorch

1931        George Gregory

1932        Dave Jones

1935        William Nash

1936        William Nash

1938        John O'Brien

1957        Chet Forte

 

Men's Golf

1919       A. L. Walker - Individual Champion

 

Men's Outdoor Track & Field

1937       Ben Johnson            220-yd

 

Fencing

1950        Robert Nielsen       Men's Foil

1951        Men's Team Champions       (Servando Velarde)              

1951        Robert Nielsen       Men's Foil

1951        Daniel Chafetz       Men's Epee

1952        Men's Team Champions       (Servando Velarde)              

1954        Men's Team Champions       (Irving DeKoff)      

1954        Steve Sobel            Men's Sabre

1955        Barry Pariser          Men's Sabre

1956        Men's Team Champions       (Irving DeKoff)

1956        Ralph DeMarco     Men's Foil

1956        Gerald Kaufman     Men's Sabre

1957        James Margolis     Men's Epee

1962        Barton Nisonson   Men's Sabre

1963        Men's Team Champions       (Irving DeKoff)

1963        Jay Lustig               Men's Foil

1965        Men's Team Champions       (Irving DeKoff)      

1965        Joe Nalven             Men's Foil

1968        Men's Team Champions       (Louis Bankuti)     

1969        Anthony Kestler     Men's Foil

1970        Bruce Soriano        Men's Sabre

1971        Men's Team Champions       (Louis Bankuti)

1971        Bruce Soriano        Men's Sabre

1972        Bruce Soriano        Men's Sabre

1976        Brian Smith            Men's Sabre

1987        Men's Team Champions       (George Kolombatovich/Aladar Kogler)           

1987        William Mindel       Men's Foil

1988        Men's Team Champions       (George Kolombatovich/Aladar Kogler)            

1988        Marc Kent               Men's Foil

1988        Jon Normile           Men's Epee

1988        Robert Cottingham  Men's Sabre

1989        Men's Team Champions       (George Kolombatovich/Aladar Kogler)           

1989        Jon Normile           Men's Epee

1990        David Mandell       Men's Sabre

1991        Ben Akins               Men's Foil

1991        Marc Oshima         Men's Epee

1993        Ben Atkins              Men's Epee

2001        William Jed Dupree               Men's Foil

2005        Emily Jacobson     Women's Sabre

2007        Daria Schneider Women's Sabre

2008        Jeff Spear               Men's Sabre

 

 

 

1985        Caitlin Bilodeaux, Columbia-Barnard  Women's Foil

1987        Caitlin Bilodeaux, Columbia-Barnard  Women's Foil

1990        Tzu Moy, Columbia-Barnard Women's Foil

1992        Combined Team Champions               Columbia-Barnard George Kolombatovich/Aladar Kogler

1993        Combined Team Champions               Columbia-Barnard George Kolombatovich/Aladar Kogler

 

Women’s Swimming & Diving

1998        Cristina Teuscher  Columbia-Barnard 04:35.5    500-yd freestyle

1998        Cristina Teuscher  Columbia-Barnard 04:05.6    400-Yard Individual Medley

2000        Cristina Teuscher  Columbia-Barnard 04:04.1    400-meter freestyle

2000        Cristina Teuscher  Columbia-Barnard 04:33.8    400-Meter Individual Medley

 

Men’s Tennis

1888        V.G. Hall and Oliver Campbell                            Doubles Champions

1889        Oliver Campbell and A.E. Wright         Doubles Champions

1904        Robert LeRoy         Individual Champions

1906        Robert LeRoy         Individual Champions

 

Mens Swimming & Diving

1925        Walter Krissell       1-Meter Springboard Diving               

1927        William Wright       24.9         50-Yard Freestyle

1930        Ray Ruddy             04:55.6    440-Yard Freestyle

1944        Eugene Rogers       02:11.0  220-Yard Freestyle

1944        Charles Batterman                 1-Meter Springboard Diving               

1944        Charles Batterman                 3-Meter Springboard Diving               

1945        Eugene Rogers       02:14.6  220-Yard Freestyle

1983        Tony Corbisiero    14:46.3    1,650-Yard Freestyle

Cornell Big Red                    

Established 1865                  

Ithaca New York                   

Colors Carnelian & White                   

 

Football (College Hall of Famers)                      

1893-1895               Clint Wyckoff Qb  

1899-1902               Bill Warner G        

1912-1914               John O'Hearn End               

1913-1915               Charley Barrett Qb

1913-1915               Murray Shelton End             

1920-1922               Eddie Kaw Rb       

1921-1923               George Pfann Qb 

1921-1923               Frank Sundstrom T              

1936-1938               Brud Holland End

1938-1940               Nick Drahos End  

1938-1940               Nick Drahos T      

1969-1971               Ed Marinaro Rb              

 

All Americans

1895        B-Clinton R. Wyckoff

1900        B-Raymond Starbuck

1901        G-William J. Warner

1901        G-Sanford Hunt

1902        G-William Warner

1906        G-Elmer Ives Thompson

1906        C-William Newman

1908        G-Bernard O'Rourke

1914        E-John E. O'Hearn

1914        B-Charles Barrett

1915        E-Murray N. Shelton

1915        B-Charles Barrett

1921        B-Edgar L. Kay

1922        B-Edgar L. Kaw

1923        T-Frank L. Sundstrom

1923        B-George R. Pfann

1938        E-Brud Holland

1939        T-Nicholas Drahos

1940        T-Nicholas Drahos

1971        B-Ed Marinaro          

 

Wrestling                              

1929        Glenn Stafford       175

1937        Dale Brand             126

1947        NCAA Champions     Coach Paul Scott                              

                Lowell Lange         136

1949        Lowell Lange         136

1950        Lowell Lange         136

1951        Walter Romanowski              130

1953        Frank Bettucci        147

1953        Don Dickason       167

1959        Dave Auble             121/123

1960        Dave Auble             121/123

1994        David Hirsch          126

2003        Travis Lee              125

2005        Travis Lee              133

2008        Jordan Leen          157

 

Men's Basketball

1923        (AA) John Luther

 

Women's Basketball                             

2008     0-1

 

Men's Outdoor Track & Field

1949        Charles Moore       440-yd

1951        Charles Moore       220-yd lh

 

Men’s Hockey

1967        NCAA Champion   Ned Harkness

1967        Walt Stanowski  D  MVP

1967        G-Ken Dryden      

1967        D-Harry Orr

1967        D-Walt Stanowski 

1967        F-Mike Doran        

1968        F-Bryan Cornell

1969        D-Bruce Pattison

1969        F-Brian Cornell

1970        NCAA Champion   Ned Harkness

1970        Dan Lodboa  D        MVP

1970        D-Steve Giuliani   

1970        D-Dan Lodboa

1970        F-John Hughes

1972        F-Dave Westner

1980        F-Roy Kerling

 

Fencing

1968        Don Sieja               Men's Epee

 

Men’s Soccer

1972        Defensive MVP      Bruce Arena

 

Men’s Tennis

1892        William Larned      Individual Champions

 

Womens Lacrosse

2002        Jaimee Reynolds

2002        Katie McCorry

 

Mens Lacrosse

1907        USILA Champions                

1971        NCAA Champions Richie Moran

1976        NCAA Champions Richie Moran

1977        NCAA Champions Richie Moran

1977        Eamon McEneaney               MVP

1987        Tim Goldstein                        MVP

1987        Bob Cummings     

1987        Vince Angotti

1987        Aaron Jones

2007        David Mitchell

 

Mens Swimming & Diving

1945        Paul Murray            02:31.2    200-Yard Butterfly

Dartmouth Big Green

Established 1769                  

Hanover New Hampshire                    

Colors: Dartmouth Green                    

 

Football (College Hall of Famers)                      

1914-1919               Ed Healey T Holy Cross      

1923-1925               Andy "Swede" Oberlander Rb/T          

1925-1927               Myles Lane Rb      

1929-1931               Bill Morton Qb      

1936-1938               Bob MacLeod Rb  

1968-1970               Murry Bowden Lb 

 

All Americans

1903        C-H. J. Hooper

1903        B-Myron Witham

1904        G-Joseph Gilman

1905        E-Ralph Glaze

1908        E-George H. Schildmiller

1908        G-Clarke W. Tobin

1912        T-Wesley T. Englehorn

1913        E-Robert H. Hogsett

1914        G-Clarence Spears

1914        B-Milton P. Ghee

1915        G-Clarence W. "Doc" Spears

1919        G-Adolf Youngstrom

1924        E-Henry Bjorkman

1924        G-Carl Diehl

1925        E-George Tully

1925        G-Carl H. Diehl

1925        B-Andrew "Swede" Oberlander

1938        B-Robert MacLeod

1970        B-Murray Bowden

 

Women's Basketball                             

1995        0-1          

1999        0-1          

2000        0-1          

2005        0-1          

2006        0-1

 

Men's Golf

1921    National Champions

1922    Pollack Boyd - Individual Champion

 

Men's Outdoor Track & Field

1921        Earl Thomson              120-yd hh

1943        Don Burnham               1mile

 

Mens Hockey

1948        Joe Riley  F            MVP

1948        F-Bill Riley            

1948        F-Joe Riley           

1949        Dick Desmond  G  MVP

1949        G-Dick Desmond 

1949        D-Mike Thayer

1949        F-Joe Riley

 

Fencing

1941        William Meyer        Men's Sabre

 

Womens Lacrosse

1995        Lauren Holleran    

1995        Sarah Devens

1998        Kate Graw

1998        Jacque Weitzel

2005        Erin Osborn

2005        Devon Wills          

2006        Kristen Zimmer     

2006        Devon Wills          

2006        Whitney Douthett 

2006        Sarah Szefi

 

Womens Hockey

2003        G-Amy Ferguson

 

Mens Swimming & Diving

1928        John Bryant           24.3         50-Yard Freestyle

1929        John Bryant           24            50-Yard Freestyle

Skiing                                    

1955        Chiharu "Chick" Igaya          127.4       Men's Slalom        

1955        Chiharu "Chick" Igaya          256.7       Men's Alpine Combined      

1955        Chiharu "Chick" Igaya             129.3    Men's Downhill     

1956        Chiharu "Chick" Igaya          127.8       Men's Slalom        

1956        Chiharu "Chick" Igaya          182          Men's Alpine Combined      

1957        Chiharu "Chick" Igaya          104          Men's Slalom        

1957        Ralph Miller           256          Men's Alpine Combined      

1957        Ralph Miller           127          Men's Downhill     

1957        Ralph Miller           371          Men's Skimeister  

1958        NCAA Champions Al Merrill

1958        Robert Gebhardt    98.1         Men's Slalom        

1958        Dave Vorse            98.2         Men's Alpine Combined      

1958        Dave Harwood       366.9       Men's Skimeister  

1961        Art Bookstrom        366.24     Men's Skimeister  

1962        James Page           59:03:00  Men's Cross Country           

1962        James Page           361.67     Men's Skimeister  

1963        James Page           336          Men's Skimeister  

1967        Ned Gillette            64:07:00  Men's Cross Country           

1969        Ed Damon              347.6       Men's Skimeister  

1976        NCAA Champions Jim Page

1976        Dave Cleveland     176.96     Men's Giant Slalom

1982        Tiger Shaw             75.69       Men's Slalom        

1985        Tom Foote             01:51.9    Men's Giant Slalom              

1986        Miles deChamp     01:57.2    Men's Giant Slalom              

1987        Eva Pfosi                01:32.0    Women's Slalom  

1988        Tom Foote             01:58.6    Men's Giant Slalom              

1988        Anouk Patty            02:01.5    Women's Giant Slalom        

1996        Jennifer Collins     01:48.6    Women's Giant Slalom        

1998        David Viele             01:48.5    Men's Giant Slalom              

1999        David Viele             02:11.6    Men's Giant Slalom

2002        Roger G. P. Brown                01:43.6    Men's Slalom        

2003        Brad Wall               01:40.3    Men's Slalom        

2004        Paul McDonald      01:14.1    Men's Slalom        

2005        David Chodounsky               01:18.1    Men's Slalom        

2006        Karl Johnson         01:13.9    Men's Slalom        

2007        NCAA Champions Cami Thompson

2008        Glenn Randall       30:37.3    Men's Freestyle Cross Country 10-kilometer

Harvard Crimson                   

Established 1636

Cambridge, Massachusetts              

Color: Crimson

 

Football (College Hall of Famers)                      

1890-1893               Marshall Newell T 

1892-1895               Charley Brewer Fb

1897-1899               Bill Reid Fb           

1899-1901               Dave Campbell End             

1907-1909               Hamilton Fish T    

1909-1911               Bob Fisher G        

1910-1912               Percy Wendell Rb

1912-1914               Huntington Hardwick Rb/End             

1912-1914               Stanley Pennock G              

1913-1915               Eddie Mahan Fb   

1916-1919               Eddie Casey Rb    

1920-1922               George Owen Rb 

1928-1930               Ben Ticknor C      

1929-1931               Barry Wood Qb    

1939-1941               Endicott Peabody G             

1898-1902               Charlie Daly Qb Army

 

All Americans

1889        E-Arthur Cummock

1889        G-John Cranston

1889        B-James T. Lee

1890        E-Frank W. Hallowell

1890        T-Marshall Newell

1890        C-John Cranston

1890        B-Dudley Dean

1890        B-John Corbett

1891        T-Marshall Newell

1891        B-Everett J. Lake

1892        E-Frank W. Hallowell

1892        T-Marshall Newell

1892        G-Bert Waters

1892        C-William H. Lewis

1892        B-Charles Brewer

1893        T-Marshall Newell

1893        C-William H. Lewis

1893        B-Charles Brewer

1894        T-Bert Waters

1895        E-Norman Cabot

1895        B-Charles Brewer

1896        E-Norman Cabot

1896        B-Edgar N. Wrightington

1897        C-Alan F. Douchette

1897        B-Benjamin H. Dibblee

1898        E-John W. Hallowell

1898        G-Walter Boal

1898        B-Charles Daly

1898        B-Benjamin H. Dibblee

1899        E-David C. Campbell

1899        B-Charles Daly

1900        E-David C. Campbell

1900        E-John W. Hallowell

1900        B-Charles Daly

1901        E-David C. Campbell

1901        E-Edward Bowditch

1901        T-Oliver F. Cutts

1901        T-Crawford Blagden

1901        G-Charles Barnard

1901        G-William G. Lee

1901        B-Robert P. Kernan

1901        B-Thomas H. Graydon

1902        E-Edward Bowditch

1902        B-Thomas H. Graydon

1903        T-Daniel W. Knowlton

1903        G-Andrew Marshall

1904        B-Daniel J. Hurley

1905        T-Beaton H. Squires

1905        T-Karl Brill

1905        G-Francis H. Burr

1905        B-Daniel Hurley,

1906        T-Charles Osborne

1906        G-Francis H. Burr

1907        C-Patrick Grant

1907        B-John W. Wendell

1908        T-Hamilton Fish

1908        C-Charles J. Nourse

1908        B-Hamilton Corbett

1909        T-Hamilton Fish

1909        B-W. M. Minot

1910        T-Robert G. McKay

1910        G-Robert T. Fisher

1910        B-Perry Wendell

1911        G-Robert T. Fisher

1911        B-Percy Wendell

1912        E-Samuel M. Felton

1912        G-Stanley B. Pennock

1912        B-Charles E. Brickley

1913        T-Harvey Hitchcock

1913        G-Stanley B. Pennock

1913        B-Charles E. Brickley

1913        B-Edward "Ned" Mahan

1914        E-Huntington "Tack" Hardwick

1914        T-Walter H. Trumbull

1914        G-Stanley B. Pennock

1914        B-Frederick J. Bradlee

1914        B-Edward "Ned" Mahan

1915        T-Joseph A. Gilman

1915        B-Richard S. C. King

1915        B-Edward "Ned" Mahan

1916        G-Harrie D. Dadmun

1919        B-Edward Casey

1920        G-Thomas S. Woods

1920        G-James Tolbert

1921        G-John F. Brown

1922        G-Charles J. Hubbard

1923        G-Charles J. Hubbard

1929        C-Benjamin Ticknor

1930        C-Benjamin Ticknor,

1931        B-Barry Wood

1941        G-Endicott "Chub" Peabody

1974        WR-Patrick McInally

 

Men's Golf                             

1898 (s)  National Champions            

         (f)   James Curtis – Individual Champion 

1899        National Champions            

1901        National Champions            

                Halstead Lindsley – Individual Champion                        

1902 (f)   National Champions            

                Chandler Egan – Individual Champion                             

1903        National Champions            

1904        National Champions            

                A.L. White – Individual Champion      

1908        H.H. Wilder – Individual Champion   

1912        F.C. Davison – Individual Champion 

1914        Edward Allis – Individual Champion  

1916        J.W. Hubbell – Individual Champion                                   

 

Women's Basketball                              

1997        0-1          

1998        1-1     (AA) Allison Feaster

2002        0-1          

2003        0-1          

2007        0-1          

 

Wrestling                              

1938     John Harkness        175                          

2004     Jesse Jantzen         149

 

Mens Hockey

1955        F-Bill Cleary

1974        F-Jim McMahon

1983        D-Mark Fusco

1983        F-Scott Fusco

1986        D-Mark Benning   

1986        F-Allen Bourbeau  

1989        NCAA Champion   Bill Cleary

1989        Ted Donato  F       MVP

1989        G-Allain Roy

1989        D-Kevin Sneddon

1989        F-Ted Donato       

1989        F-Lane MacDonald

 

Fencing

1987        James O'Neill         Men's Epee

1994        Kwame van Leeuwen             Men's Foil

2005        Emily Cross           Women's Foil

2006        Combined Team Champions               Peter Brand

2006        Benji Ungar            Men's Epee

2007        Timothy Hagamen                 Men's Sabre

 

Men’s Tennis

1883        Howard Taylor and R.E. Presbrey       Doubles Champions

1883        Howard Taylor       Individual Champions

1883        Joseph Clark and Howard Taylor       Doubles Champions

1883        Joseph Clark         Individual Champions

1887        P.S. Sears and Quincy Shaw               Doubles Champions

1887        P.S. Sears               Individual Champions

1888        P.S. Sears               Individual Champions

1890        Quincy Shaw and S.T. Chase              Doubles Champions

1890        Fred Hovey            Individual Champions

1891        Fred Hovey and Robert Wrenn           Doubles Champions

1891        Fred Hovey            Individual Champions

1892        Robert Wrenn and F.B. Winslow         Doubles Champions

1896        Leo Ware and W.M. Scudder               Doubles Champions

1896        Malcolm Whitman                 Individual Champions

1897        Leo Ware and Malcolm Whitman        Doubles Champions

1898        Leo Ware and Malcolm Whitman        Doubles Champions

1898        Leo Ware                Harvard  Individual Champions

1899        Holcombe Ward and Dwight Davis     Doubles Champions

1899        Dwight Davis         Individual Champions

1902        William Clothier and E.W. Leonard     Doubles Champions

1902        William Clothier     Individual Champions

1907        Nat Niles and A.S. Dabney   Doubles Champions

1907        G. Peabody Gardner             Individual Champions

1908        Nat Niles Harvard  Individual Champions

1911        E.H. Whitney          Individual Champions

1913        Watson Washburn and J.J. Armstrong              Doubles Champions

1913        Richard Williams   Individual Champions

1914        Richard Williams and Richard Harte  Doubles Champions

1915        Richard Williams and Richard Harte  Doubles Champions

1915        Richard Williams   Individual Champions

1916        G. Colket Caner and Richard Harte    Doubles Champions

1916        G. Colket Caner     Individual Champions

1921        Brooks Fenno and William Feibleman               Doubles Champions

 

Womens Outdoor T&F

1989        Meredith Rainey    02:03.9      800-Meter Run

2001        Brenda Taylor        55.88         400-Meter Hurdles

2001        Dora Gyorffy          1.90 (6-2.75)       High Jump

 

Womens Lacrosse

1989        Katie McAnaney

1989        Lisi Bailliere

1990        NCAA Champions Carole Kleinfelder

 

1990        Julia French

1990        Charlotte Joslin

1990        Maggie Vaughan

1992        Liz Berkery

1992        Sarah Winters

1992        Ceci Clark

1993        Liz Berkery

 

Women’s Indoor Track & Field

1990        Meredith Rainey    02:02.8    800-meter

2000        Dora Gyorffy          1.94 (6-4 1/4)          High Jump

2001        Kart Siilats              1.85 (6-0 3/4)          High Jump

 

Womens Hockey  

2001        F-Tammy Shewchuck

2003        D-Angela Ruggiero

2003        F-Julie Chu

2004        D-Angela Ruggiero

2005        G-Ali Boe

2005        D-Caitlin Cahow

2005        F-Sarah Vaillancourt

 

Rowing

2003        Liz O'Leary            

2003        I Eights   06:26.9

 

Men’s Indoor Track & Field

1968        2 mile      07:26.8   

1969        Charles Ajootian   61-8 1/2   35lb weight throw

1970        Ed Wosal               63-6 1/4   35lb weight throw

1970        Keith Colburn         02:09.9    1000-yd

1979        Geoffrey Stiles       5.26 (17-3)              Pole Vault

 

Mens Lacrosse

1881        USILA Champions

1882        USILA Champions

1883        USILA Champions

1885        USILA Champions

1886        USILA Champions

1887        USILA Champions

1912        USILA Champions

1913        USILA Champions

 

Mens Swimming & Diving

1936        Charles Hutter        52.9         100-Yard Freestyle

1938        William Kendall     02:12.0    220-Yard Freestyle

1938        William Kendall     04:48.9    440-Yard Freestyle

1954        David Hawkins      59.4         100-Yard Butterfly

1954        David Hawkins      02:15.4    200-Yard Butterfly

1957        Henry Dyer             49.4         100-Yard Freestyle

1960        Bruce Hunter          21.9         50-Yard Freestyle

1961        400-Yard Freestyle Relay     03:18.3   

1987        David Berkoff         48.2         100-Yard Backstroke

1989        David Berkoff           47.02     100-Yard Backstroke

Pennsylvania Quakers                        

Established 1740                  

Philadelphia Pennsylvania                 

Colors: Red & Blue                               

 

Football (College Hall of Famers)                      

1888-1894               Winchester Osgood  Rb Cornell        

1889-1895               George Brooke Fb Swarthmore          

1893-1896               Charlie Gelbert End/G         

1893-1896               Charles Wharton G              

1894-1897               John Minds Fb      

1895-1899               John Outland Rb  

1897-1900               Truxton Hare G     

1902-1905               Bob Torrey C/T     

1904-1905               Vince Stevenson Qb            

1904-1908               Bill Hollenback Rb

1905-1908               Hunter Scarlett End              

1910-1912               Leroy Mercer Fb   

1923-1924               Ed McGinley T      

1941-1943               Bob Odell Rb        

1944-1947               Skip Minisi Rb Navy             

1944-1947               George Savitsky T               

1945-1948               Chuck Bednarik C

1948-1950               Reds Bagnell Rb  

 

Women's Basketball                             

2001       0-1                           

2004       0-1

 

Men's Basketball

All-Americans

1920        George Sweeney

1920        Hubert Peck

1920        Dan McNichol

1921        Dan McNichol

1922        William Grave

1925        Emanuel Goldblatt

1926        Emanuel Goldblatt

1928        Joe Schaaf

1929        Joe Schaaf

1937        Francis Murray

1945        Howard Dallmar

1953        Ernie Beck

 

Wrestling                              

1941        Richard DiBattista    175      

1942        Richard DiBattista 175

2000        Brett Matter             157

2006        Matt Valenti            133

2007        Matt Valenti            133

 

Men's Outdoor Track & Field

1921        Earl Eby                   880-yd

1972        Bruce Collins         400-meter IH

1974        Bruce Collins           440-yd H

2003        Sam Burley             800-meter

 

Fencing

1953        Men's Team Champions       Lajos Csiszar

1953        Jack Tori                Men's Epee

1953        Robert Parmacek   Men's Sabre

1954        Robert Goldman    Men's Foil

1967        Todd Makler          Men's Sabre

1968        Todd Makler          Men's Sabre

1969        Men's Team Champions       Lajos Csiszar

1969        James Wetzler       Men's Epee

1969        Norman Braslow    Men's Sabre

1972        Ernesto Fernandez               Men's Epee

1973        Brooke Makler       Men's Foil

1976        Randy Eggleton    Men's Epee

1980        Paul Friedberg       Men's Sabre

1981        Men's Team Champions       Dave Micahnik

1981        Paul Friedberg       Men's Sabre

1984        Mary Jane O'Neill, Pennsylvania         Women's Foil

1986        Women's Team Champions David Micahnik

1986        Chris O'Loughlin   Men's Epee

1997        Cliff Bayer               Men's Foil

 

All American

1891        C-John W. Adams

1892        B-Harry C. Thayer

1894        E-Charles Gelbert

1894        B-Arthur Knipe

1894        B-George H. Brooke

1895        E-Charles Gelbert

1895        G-Charles M. Wharton

1895        C-Al Bull

1895        B-George H. Brooke

1896        E-Charles Gelbert

1896        G-Charles M. Wharton

1896        G-Wiley Woodruff

1897        T-John Outland

1897        G-T. Truxton Hare

1897        B-John Minds

1898        G-T. Truxton Hare

1898        C-Peter Overfield

1898        B-John Outland

1899        G-T. Truxton Hare

1899        C-Peter Overfield

1899        B-Josiah H. McCracken

1900        G-T. Truxton Hare

1904        G-Frank Piekarski

1904        B-Vincent Stevenson

1904        B-Andrew L. Smith

1905        T-Otis Lamson

1905        C-Robert Torrey

1906        G-August Ziegler

1906        B-William Hollenback

1907        T-Dexter Draper

1907        G-Gus Ziegler

1908        E-Hunter Scarlett

1908        B-William Hollenback

1910        C-Ernest B. Cozens

1910        B-F. LeRoy Mercer

1912        B-E. LeRoy Mercer

1918        T-Robert Hopper

1919        E-Henry Miller

1922        T-John Thurman

1924        T-Edward McGinley

1927        T-Ed Hake

1928        B-Paul Scull

1943        B-Bob Odell

1945        T-George Savitsky

1947        C-Charles Bednarik

1947        B-Anthony Minisi

1948        C-Charles Bednarik

 

Men’s Tennis

1903        E.B. Dewhurst        Individual Champions

1905        E.B. Dewhurst and H.B. Register         Doubles Champions

1905        E.B. Dewhurst        Individual Champions

1908        H.M. Tilden and A. Thayer   Doubles Champions

1909        Wallace Johnson and A. Thayer         Doubles Champions

1909        Wallace Johnson  Individual Champions

 

Womens Lacrosse

2007        Karen Jann

2007        Hilary Renna

 

Mens Gymnastics

1963        Tom Seward           floor

Princeton Tigers                  

Established 1746                  

Princeton New Jersey                          

Colors: Orange & Black

 

Men's Basketball

1922        (AA) Arthur Loeb

1923        (AA) Arthur Loeb

1926        (AA) Carl Loeb

1933        (AA) Ken Fairman

1963        (AA) Bill Bradley

1964        (AA) Bill Bradley

1965        (AA) Bill Bradley MVP All Tournament Team

 

Football (College Hall of Famers)                      

1881-1883               Alex Moffat Rb       

1885-1889               Hector Cowan T   

1886-1889               Knowlton Ames Fb               

1890-1893               Philip King Qb      

1892-1894               Art Wheeler G       

1892-1895               Langdon "Biffy" Lea T/End  

1894-1897               Gary Cochran End               

1896-1899               Arthur Poe End     

1896-1899               Art Hillebrand T    

1896-1899               Bill Edwards G      

1901-1903               John De Witt G     

1904-1907               Jim McCormick Fb               

1908-1911               Ed Hart T               

1911-1913               Hobey Baker Qb   

1912-1914               Harold Ballin T     

1919-1921               Stan Keck G/T       

1919-1921               Don Lourie Qb      

1933-1935               John Weller G      

1948-1950               Hollie Donan T     

1949-1951               Dick Kazmaier Rb 

1962-1964               Cosmo Iacavazzi Fb

 

All American

1889        T-Hector Cowan

1889        C-William J. George

1889        B-Edgar Allen Poe

1889        B-Roscoe H. Channing, Jr

1889        B-Knowlton "Snake" Ames

1890        E-Ralph H. Warren

1890        G-Jesse B. Riggs

1890        B-Sheppard Homans, Jr

1891        G-Jesse B. Riggs

1891        B-Phillip King

1891        B-Sheppard Homans Jr

1892        G-Arthur L. Wheeler

1892        B-Phillip King

1893        E-Thomas S. Trenchard

1893        T-Langdon "Biffy" Lea

1893        G-Arthur L. Wheeler

1893        B-Phillip King

1893        B-Franklin B. Morse

1894        T-Langdon "Biffy" Lea

1894        G-Arthur L. Wheeler

1895        T-Langdon "Biffy" Lea

1895        G-Dudley Riggs

1896        T-William W. Church

1896        C-Robert R. Gailey

1896        B-Addison W. Kelly

1896        B-John Baird

1897        E-Garrett Cochran

1897        B-Addison W. Kelly

1898        E-Lew R. Palmer

1898        T-Art Hillebrand

1899        E-Arthur Pie

1899        T-Art Hillebrand

1899        B-Howard Reiter

1901        E-Ralph T. Davis

1902        G-John R. DeWitt

1903        E-Howard H. Henry

1903        G-John R. DeWitt

1903        B-J. Dana Kafer

1904        T-James L. Cooney

1905        B-James B. McCormick

1906        E-L. Caspar Wister

1906        T-James L. Cooney

1906        B-Edward Dillon

1907        E-Caspar Wister

1907        B-Edwin H. W. Harlan

1907        B-James M. McCormick

1908        B-Frederick M. Tibbott

1910        B-Talbot T. Pendleton

1911        E-Sanford B. White

1911        T-Edward J. Hart

1911        G-Joseph M. Duff Jr

1912        G-W. John Logan

1913        T-Harold R. Ballin

1914        T-Harold R. Ballin

1916        G-Frank Hogg

1918        B-Frank L. Murrey

1920        T-J. Stanton Keck

1920        B-Donald B. Lourie

1922        T-C. Herbert Treat

1925        C-Edward L. McMillan

1933        T-C. B. Ceppi

1935        G-John Weller

1951        B-Richard Kazmaier

1952        E-Frank McPhee

1965        G-Stas Maliszewski

 

Men's Golf

1897        Louis Bayard Jr – Individual Champion

1899        Percy Pyne – Individual Champion

1903        F.O. Reinhart – Individual Champion

1909        Albert Seckel – Indvidual Champion

1914        National Champions

1916        National Champions

1919        National Champions

1920        National Champions

1921        Simpson Dean – Individual Champion

1922        National Champions

1923        National Champions

1927        National Champions

1928        National Champions

1929        National Champions

1930        National Champions

                G. T. Dunlap – Individual Champion

1931        G. T. Dunlap – Individual Champion

1937        National Champions

1940        National Champions

 

Wrestling                              

1951        Bradley Glass        Hvy

 

Men’s Indoor Track & Field

1975                                       07:34.9    2-mile

1980        David Pellagrini     21.11 (69-3 1/4)      35lb weight throw

2002        Tora Harris             2.26 (7-5)                High Jump

 

Fencing

1951        Chamberless Johnston        Men's Sabre

1954        Henry Kolowrat      Men's Epee

1956        Kinmont Hoitsma   Men's Epee

1964        Men's Team Champions  Stan Sieja

1964        Bill Hicks                Men's Foil

1994        Harold Winkmann                 Men's Epee

1996        Maxim Pekarev      Men's Sabre

2000        Eva Petschnigg     Women's Foil

2001        Soren Thompson Men's Epee

 

Women’s Soccer

2004        Romy Trigg Smith

 

Womens Lacrosse

1989        Demer Holleran

1993        Jenny Bristow

1993        Erin O'Neill

1993        Amory Rowe

1994        NCAA Champions Chris Sailer

1994        Jenny Bristow

1994        Erin O'Neal

1994        Abigail Gutstein

1995        Amory Rowe

1995        Cristi Samaras

1996        Lisa Rebane

1996        Cristi Samaras

1996        Erin O'Neil

2000        Julie Shaner

2000        Lauren Simone

2000        Brooke Owens      

2001        Jess Nelson

2001        Rachel Becker      

2002        NCAA Champions                 Chris Sailer

2002        Lauren Simone      MVP

2002        Sarah Kolodner

2002        Whitney Miller

2002        Brooke Owens

2002        Rachael Becker   

2003        NCAA Champions Chris Sailer

2003        Rachel Becker       MVP       

2003        Elizabeth Pillion

2003        Theresa Sherry

2003        Whitney Miller

2003        Sarah Kolodner

2004        Lauren Vance

2004        Katie Norbury

2004        Elizabeth Pillion

 

Rowing

1997        II Eights  06:59.9   

2006        I Eights   06:36.9

 

Mens Lacrosse

1883        USILA Champions

1884        USILA Champions

1888        USILA Champions

1889        USILA Champions

1935        USILA Champions

1937        Wingate Trophy      

1942        Wingate Trophy   

1951        Wingate Trophy   

1953        Wingate Trophy   

1992        NCAA Champions Bill Tierney

1992        Scott Bacigalupo                   MVP

1994        NCAA Champions Bill Tierney

1994        Scott Bacigalupo                   MVP

1996        NCAA Champions Bill Tierney

1996        Jesse Hubbard

1996        Becket Wolf           

1996        Chris Massey

1996        Don McDonough

1996        Pancho Gutstein  

1997        NCAA Champions Bill Tierney

1997        Jon Hess                                                MVP

1997        Jon Hess

1997        Jesse Hubbard

1997        Chris Massey

1997        Becket Wolf 

1997        Pat Cairns

1998        NCAA Champions Bill Tierney

1998        Corey Popham                      MVP

1998        Corey Popham

1998        Christian Cook

1998        Jesse Hubbard

1998        Jon Hess

1998        Josh Sims

2000        Sean Hartofilis

2000        Josh Sims

2001        NCAA Champions Bill Tierney

2001        B. J. Prager                            MVP

2001        B. J. Prager

2001        Ryan Mollett

2001        Trevor Tierney

2001        Matt Striebel

2001        Sean Hartofilis

2002        Brad Dumont

2002        B.J. Prager

2002        Damien Davis

 

Men’s Outdoor Track & Field

1934        Bill Bonthron         1mile

 

Mens Swimming & Diving

1925        John Hawkins       05:24.5    440-Yard Freestyle

1929        Edwin Moles          02:35.0    200-Yard Breaststroke

1930        Edwin Moles          02:36.6    200-Yard Breaststroke

1931        Edward Scherer     24.6         50-Yard Freestyle

1938        Al Vande Weghe   01:34.2    150-Yard Backstroke

1938        Richard Hough      02:23.4    200-Yard Butterfly

1938        300-Yard Medley Relay         02:54.7   

1939        Al Vande Weghe   01:35.1    150-Yard Backstroke

1939        Richard Hough      02:22.0    200-Yard Butterfly

1939        300-Yard Medley Relay         02:54.5   

1940        Al Vande Weghe   01:34.6    150-Yard Backstroke

1945        James Shand         01:41.8    150-Yard Backstroke

1950        Rob Browner          59.9         100-Yard Butterfly

1950        Bob Brawner           02:14.3   200-Yard Butterfly

1951        Rob Browner          01:01.1    100-Yard Butterfly

1951        Bob Brawner          02:18.6    200-Yard Butterfly

1963        Gardiner Green                        01:02.2 100-Yard Breaststroke

1964        Jed Graef               01:56.2    200-Yard Backstroke

1967        Ross Wales           50.26       100-Yard Butterfly

1972        Charles Campbell 01:50.6    200-Yard Backstroke

1989        200-Yard Medley Relay         01:28.4   

1990        200-Yard Medley Relay         01:27.3

Men’s Tennis

1897        S.G. Thompson     Individual Champions

1900        Fred Alexander and Raymond Little   Doubles Champions

1900        Raymond Little      Individual Champions

1901        Fred Alexander      Individual Champions

1910        Dean Mathey and Burnham Dell          Doubles Champions

1911        Dean Mathey and C.T. Butler                              Doubles Champions

1912        George Church and W.H. Mace          Doubles Champions

1912        George Church     Individual Champions

1914        George Church     Individual Champions

1927        John Van Ryn and Kenneth Appel     Doubles Champions

Yale Bulldogs                       

Established 1701                  

New Haven Connecticut                      

Color: Yale Blue

 

Men's Baskeball

1946     (AA) Tony Lavelli

1948     (AA) Tony Lavelli

1949     (AA) Tony Lavelli

 

Baseball                 

1947        L-California    4-17 ,  7-8      

                All American  Bill Howe of                   

1948        L-USC            1-3, 8-3, 2-9    

                All American                          

                Frank Quinn p                      

                Richard Mathews 3b                                                             

 

Men's Golf                             

1897        National Champions            

1898 (f)   National Champions            

                John Reid Jr.         - IndividualChampion

1902 (s)  National Champions            

                Charles Hitchcock Jr.           - IndividualChampion

1905        National Champions            

                Robert Abbott         - IndividualChampion

1906        National Champions             

                W.E. Clow Jr.         - IndividualChampion

1907        National Champions            

                 Ellis Knowles- IndividualChampion  

1908        National Champions            

1909        National Champions             

1910        National Champions            

                Robert Hunter        -Individual Champion          

1911        National Champions            

                George Stanley     -Individual Champion          

1912        National Champions            

1913        National Champions            

                Nathaniel Wheeler                -Individual Champion          

1915        National Champions            

                 FrancisBlossom- IndividualChampion              

1920        Jess Sweetster- IndividualChampion        

1923        DexterCummings- IndividualChampion    

1924        National Champions            

                 DexterCummings- IndividualChampion           

1925        National Champions            

1926        National Champions            

1929        Tom Aycock           - IndividualChampion

1931        National Champions            

1932        National Champions            

1933        National Champions            

1936        National Champions            

1943        National Champions            

 

Football (College Hall of Famers)                      

1886-1888               Pa Corbin               C

1886-1889               Amos Alonzo Stagg              End

1888-1891               Pudge Heffelfinger                G

1888-1891               Lee "Bum" McClung